kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    środa, 20 marca 2019 
    

Filozofia Kryszny

Śrila Prabhupad

ISKCON

Podręcznik

Sentencje

Zadaj pytanie

Refleksje

Wykłady


Sonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Bazar Vrinda.Net.pl


URODZINY NIEBIESKIEGO CHŁOPCA
Znaczenie Janmastami
Vrinda, 16.08.2004 22:46 — Kasi Miśra das

Festiwale są nieodłączną częścią każdej kultury. Pozwalają nam oderwać się od monotonnej rutyny codziennego życia. Każdy festiwal obchodzony w kulturze wedyjskiej jest głęboko związany z osobą Boga i organizowany jest w taki sposób, aby pomóc każdemu z radością zbliżyć się do Boga. Spróbujmy teraz zrozumieć wewnętrzne znaczenie tego historycznego festiwalu.

Mit?

Czy Janmastami nie jest tylko tradycyjnym festiwalem indyjskim? Czy Kryszna nie jest mitologiczną postacią?

5000 świątyń Pana Kryszny w małym (88 mil kwadratowych) obszarze Vrindavan, miejscu narodzin Kryszny, to wymowny dowód na to, że oddanie Krysznie nie jest wyimaginowanym sentymentem. Pozostałości po Dwarace, które stopniowo odkrywa się w Morzu Arabskim, ujawniają wielkość tego miasta zbudowanego przez Pana Krysznę. Kurukszetra, miejsce bratobójczej wojny z Mahabharaty, istnieje po dzień dzisiejszy. Wynika z tego, że Kryszna jest historyczną osobą i Janmastami faktycznym wydarzeniem historycznym.


Kim jest Kryszna?

Projekt, porządek i strukturalna organizacja widoczna w całym stworzeniu świadczy o tym, że istnieje Superinteligentny Stwórca. Wszystkie pisma święte podają dodatkowe informacje na temat Najwyższej Osoby, który znany jest pod różnymi imionami takimi jak Jehowa, Jahwe, Allah, Rama itd. Najwyższa Osoba pełna jest nadzwyczajnych cech, które powodują, że jest On uniwersalnie atrakcyjny. Imię, które opisuje tę wszechatrakcyjność Pana jest Jego najbardziej kompletnym imieniem. Dlatego, imię Kryszna, oznaczające 'wszechatrakcyjny', opisuje Absolutną Prawdę, Najwyższą Osobę Boga, w całości.


Pan serca

Najwyższy Pan nie jest tylko neutralnym administratorem, ale najlepszym przyjacielem wszystkich żywych istot suhridam sarva bhutanam (Bhagavad-gita 5.29). Miłość, za którą tęskni serce poprzez relacje z różnymi osobami odnajduje spełnienie tylko wtedy, gdy spoczywa w Najwyższej Osobie Boga. Ponieważ tylko wtedy miłość nie jest przez nic zakłócona, nigdy zdradzona i nigdy rozczarowana. Ale niestety w tym świecie materii, wszystkie żywe istoty przyciągane są nie przez Pana swych serc, ale przez materię i materialne przyjemności. Jednak materia jest ograniczona i nigdy nie spełni nieograniczonej żądzy naszej duszy. Materialne przyjemności zaspokajają, ale nie są zdolne nas zadowolić.

Dlatego też Pan przybywa do tego materialnego świata i wykonuje nadprzyrodzone czynności, które ujawniają Jego najwyższą pozycję i Jego niezrównaną miłość dla Jego wielbicieli. Dla przykładu, Pan podniósł ogromny szczyt Govardhan, aby ochronić swoich wielbicieli przed przytłaczającym deszczem. Takie czynności wydają się być niemożliwe dla logicznie myślącego umysłu, ale mrówka w ten sam sposób widziałaby człowieka podnoszącego książkę. Dla Pana posiadającego nieograniczoną moc, taki czyn nie jest wcale trudny.

Poprzez takie niezwykłe czyny, Pan pokazuje nam wszystkim jak bardzo nas kocha. Chce abyśmy wrócili z powrotem do królestwa wiecznego szczęścia z dala od tego królestwa przelotnej przyjemności.


Znaczenie Janmastami

Rzeczywistym faktem historycznym jest pojawienie się Kryszny 5000 lat temu w Janmastami o północy. Jednakże jest jeszcze inne głębsze tego znaczenie. Północ to czas największej ciemności, a w chwili, kiedy pojawił się Pan, ciemność zaczęła słabnąć. Podobnie nasze serce jest ciemne będąc dotknięte niepokojem i nieszczęściami. Ale w najciemniejszej godzinie naszego życia, kiedy odwracamy się w kierunku Pana i On pojawia się w naszych sercach, cała ciemność odchodzi, a światło wiecznej nadziei zaczyna się wlewać w do środka.

Pan pojawił się w celi więziennej pośród kajdanów, a potem uwolnił Swoich rodziców. Oznacza to, że my wszyscy, spętani przez własne materialne żądze możemy być z nich uwolnieni przez Pana pojawiającego się w naszych sercach. Prawdziwe Janmastami będzie miało miejsce wtedy, gdy Pan pojawi się w naszych sercach. Wszyscy chcemy miłości, ochrony i szczęścia, i to właśnie przynosi prawdziwe Janmastami – pojawienie się Pana w naszych sercach. Jak więc sprawić żeby Pan pojawił się w naszych sercach? Szczerze praktykujące osoby ze wszystkich religii uznają, że Święte Imiona mają oczyszczającą moc. Regularne ich powtarzanie pomaga im uwolnić się od cielesnych żądzy i budzi w nich miłość do Boga.

Wyślij do znajomego Wydrukuj ten tekst Filozofia Kryszny góraPrzepraszamy - komentowanie chwilowo niemożliwe
Wprowadzamy zmiany w zasadach komentowania.
Zapraszamy później.


Sentencja
"Któraż rodzina jest bez skazy? Któż jest wolny od chorób i smutku? Któż jest zawsze szczęśliwy?"
Canakya Pandit
(Canakya-niti Śastra, 3.1)
Więcej

Fotoreportaż
review
20.09.2016
Więcej

 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW