kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    niedziela, 26 maja 2019 
    

Filozofia Kryszny

Śrila Prabhupad

ISKCON

Podręcznik

Sentencje

Zadaj pytanie

Kategorie pytań

Chronologicznie

Refleksje

Wykłady


Sonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Projekty stron WWW


Zadaj pytanie – Prasadam
Mam pewną wątpliwość odnośnie prasadam. Jest ono transcendentalne i jako takie wolne od reakcji karmicznych. Jest jednak powiedziane, że świadomość gotującego przenika do prasadam i ma wpływ na osobę spożywającą je. Widziałem wielbicieli, którzy przyjmują jedynie prasadam ugotowane przez wielbicieli z inicjacją bramińską i od nikogo innego, ponieważ mogłoby to mieć wpływ na ich świadomość. Kłopocze mnie myśl, że jeśli prasadam jest transcendentalne, to jak jest możliwe, aby świadomość kucharza pozostawała w prasadam i miała wpływ nawet po ofiarowaniu go Panu.


odpowiedź
W Bhagavad-gicie (17.9) Kryszna oznajmia, że "W pożywieniu zbyt gorzkim, zbyt kwaśnym, słonym, ostrym, gorącym, suchym i palącym gustują osoby w sile pasji. Takie pożywienie powoduje bóle, przygnębienie i chorobę."

Na niedzielnych ucztach w świątyni pożywienie bywa bardzo ostre. Czy powinienem zacytować kucharzowi ten werset? A może ostre przyprawy, jak chili, są wyjątkiem?

A co z chili? Z natury są one ostre, niektóre bardzo. Jadłem jednak prasadam (ofiarowane Bóstwom), które było ostre nie do zniesienia. Mówi się, że chili są OK., ponieważ wzmacniają one ogień trawienia. Uważam jednak, że podobnie jak cebula i czosnek, mogą być przyczyną choroby. Ja sam nie jadam chili. Jakie jest twoje zdanie?


odpowiedź
Moim zdaniem darowywanie pokarmu jako ofiary dla Pana nie ma sensu ponieważ wszystko tu na tej nędznej planecie i tak On stworzył. Według mnie to jest tak jakbym przyszedł np. do was na imprezę i podarował wam przedmiot już należący do was. Jeżeli się mylę to proszę o poprawienie. Mariusz


odpowiedź
Czy można powiedzieć, że prasadam jest różnego stopnia? Czym różni się pożywienie, które ofiarował czysty bhakta od tego jakie ofiarował "przeciętny zjadacz chleba"? Jakie różnice są pomiędzy ofiarowaniem przed Bóstwem w świątyni, a wizerunkami w domu albo nawet i między ofiarowaniem pożywienia w umyśle? SOA


odpowiedź
Spożywając mleko produkowane w mleczarniach bezpośrednio przyczyniamy się do śmierci i cierpienia krów, ukochanych przez Krysznę stworzeń. Dlaczego bhaktowie nie powstrzymają się od tego, skoro mleko nie jest konieczne ani ze względu na zdrowie duchowe, ani ze względu na zdrowie cielesne? Seva


odpowiedź
Niektórzy bhaktowie upierają się, że w czasie spożywania prasadam, tylko ci którzy jeszcze nie jedli, mogą nakładać innym. Twierdzą oni, że ci którzy już jedli są nieczyści. Jak ktoś może być nieczysty podczas jedzenia prasadam? Ponadto, jeśli spożywamy prasadam w domu, gdzie wszyscy członkowie rodziny jedzą równocześnie, wtedy nikt nie może nakładać dodatkowych porcji, ponieważ wszyscy będą nieczyści.


odpowiedź
Jeśli prasadam jest duchowe, to dlaczego ulega ono psuciu się (gniciu) tak jak zwykłe pożywienie?


odpowiedź

Chcesz zadać pytanie? Nie wahaj się
Wszystkie pola oznaczone czerwoną gwiazdką (*) muszą być wypełnione. Adres e-mail posłuży wyłącznie do poinformowania Cię, że odpowiedź na Twoje pytanie jest już gotowa.


Imię i nazwisko lub nick *

Adres e-mail *

Twoje pytanie *Sentencja
"Siła króla leży w jego armii, siła bramina w wiedzy duchowej, zaś piękno, młodość i słodkie słowa to broń kobiety."
Canakya Pandit
(Canakya-niti Śastra, 7.11)
Więcej

Fotoreportaż
review
20.09.2016
Więcej

 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW