Vrinda.Net.pl - Portal polskiej społeczności Vaisnava
czwartek, 25 kwietnia 2019

Jak wybrać szkołę Tai Chi?
Vrinda, 17.08.2001 – Anna Szwapczyńska

Każdy, kto zastanawia się nad wyborem odpowiedniego dla siebie systemu walki ma nie lada kłopot: „Jak wybrać ten właściwy i czy wybór będzie naprawdę trafny?”. Na szczęście prawie każda szkoła zaprasza na pierwsze lekcje za darmo, ale po jednym treningu nie zawsze da się ocenić czy jest to rzecz, która naprawdę nas interesuje i będzie dla nas odpowiednia. I tak biegamy z jednej szkoły do drugiej i jedyne, co udaje nam się osiągnąć to ogólna poprawa sprawności fizycznej, bo nad tym przecież pracuje się we wszystkich szkołach sztuk walki.

Jest to całkiem dobry sposób, tylko że łatwo w ten sposób stracić kilka lat życia bo zanim wybierzemy to „coś” dla siebie, okazuje się że jest grudzień i grupa początkująca staje się powoli grupą zaawansowaną. Dochodzimy do wniosku, że poczekamy na nowy nabór, który przeważnie jest na przełomie września i października. W między czasie zaczynamy mieć wątpliwości co do naszego wyboru i zaczynamy od początku. Można też poradzić się znajomych, którzy ćwiczą już od dłuższego czasu. Ale czy oni nie będą ślepo zapatrzeni w swój styl twierdząc, że właśnie ta szkoła jest najlepsza i jedyna słuszna?

Na takim kombinowaniu i szukaniu ja osobiście straciłem kilka lat a rozwiązaniem mojego problemu stała się książka, po przeczytaniu której zakochałem się w Tai Chi Chuan. To był mój jedyny kontakt z tym stylem, ponieważ nikt z ćwiczących sztuki walki znajomych nie miał o tym pojęcia a szkół Tai Chi prawie nie było. Co było w tej książce takiego, że zostałem tak zauroczony? To były rozrysowane i dokładnie opisane ćwiczenia przygotowawcze, dzięki którym poczułem o co chodzi w Tai Chi Chuan.

Zatem jak wybrać? Najlepiej najpierw sięgnąć po literaturę – zapoznać się z rodzajami i wiedzą teoretyczną o szkołach sztuk walki. Warto też zajrzeć do Internetu – tu aż roi się od stron przedstawiających teorię i szkoły prowadzące zajęcia. Po dokładnym przyjrzeniu się interesującego nas stylu trzeba wybrać się na zajęcia. I naprawdę nie warto siedzieć na ławeczce i przyglądać się ćwiczącej grupie. Większość ćwiczeń trzeba wykonać żeby zobaczyć czy faktycznie nam się podobają, gdyż z boku wyglądają one na nudne i monotonne. Zatem zadzwońmy do instruktora szkoły (warto spytać się czy ma on uprawnienia państwowe do prowadzenia tego typu zajęć), dowiedzieć się kiedy i gdzie ruszają zajęcia i co należy zabrać na pierwszy trening (przeważnie to luźne dresowe spodnie, koszulka typu T-shirt, obuwie sportowe).

Na treningu warto zwrócić uwagę na sposób prowadzenia – każde ćwiczenie powinno być podparte wiedzą teoretyczną, dokładnie wyjaśnione i zaprezentowane. Należy też zwrócić uwagę na liczebność grupy – przy dużej ilości osób na sali instruktor nie jest wstanie każdemu poświęcić uwagę i podejść do niego indywidualnie. Najlepsze grupy to ok.15 osób, większe wskazują na masówkę dla zarobienia kasy a nie chęć faktycznego przekazania wiedzy. Można też spytać o tradycję szkoły i czas praktyki instruktora, co na pewno da pogląd o rzetelności przekazu. Wiele szkół także umożliwia ćwiczącym wybór drogi sportowej zatem trzeba się dowiedzieć o takie możliwości jeżeli jesteśmy zainteresowani taką drogą ćwiczeń.

Więcej wskazówek nie ma co udzielać. Każda osoba, która zacznie ćwiczyć sama oceni czy podoba jej się taki rodzaj treningu, a w miarę zaawansowania pozna na pewno także inne szkoły i określi swoje możliwości i potrzeby.

http://vrinda.net.pl

Wydrukowano z portalu Vrinda.Net.pl

Adres tego artykułu w Internecie:
http://vrinda.net.pl/zdrowie/news.php?lin=&str=6&ser=zdrowie&sek=taichi&id=100

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl