kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    poniedziałek, 27 maja 2019 
    

Vedanta OnLine

Śrila Prabhupad

Bhagavad-gita

Caitanya Caritamrita

Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Gita-mahatmya

Kryszna

Mahabharata

Nauki Królowej Kunti

Nektar Instrukcji

Nektar Oddania

Poza narodzinami
i śmiercią


Prabhupad

Prawda i piękno

Reinkarnacja

Śri Iśopanisad

Śrimad Bhagavata Mahatmya

Śrimad Bhagavatam

Tulasi-mahatmya

W obliczu śmierci

W stronę
samopoznania


Wzniesienie się
do świadomości Kryszny


Złoty Avatar

Źródłem życia
jest życieSonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Projekty stron WWW


Archiwum periodyków VaisnavaKryszna - Źródło wiecznej przyjemności  

Indeks rozdziałów dalej

Części tego rozdziału:   1   2   3

Przedmowa
nivrtta-tarsair upagiyamanad
bhavausadhac chrotramano 'bhiramat
ka uttama-śloka-gunanuvadat
puman virajyeta vina paśughnat
(Śrimad-Bhagavatam 10.1.4)

Kiedy w krajach Zachodu ktoś zobaczy okładkę książki takiej jak Kryszna, natychmiast pyta: "Kim jest Kryszna? Kim jest ta dziewczyna obok Kryszny?" itd.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: "Kryszna jest Najwyższym Osobowym Bogiem". Jak to? "Ponieważ wygląd Jego ściśle odpowiada opisom Najwyższej Istoty, czyli Boga." Innymi słowy, Kryszna jest Bogiem, ponieważ jest On wszechatrakcyjny. Bez tej zasady wszechatrakcyjności słowo Bóg nie ma żadnego znaczenia. W jaki sposób ktoś może być wszechatrakcyjny? Atrakcyjnym dla ludzi w ogólności może być przede wszystkim ten, kto jest bardzo zamożny i posiada wielkie bogactwa. Podobnie, atrakcyjnymi są również osoby bardzo potężne, bardzo sławne, bardzo piękne czy mądre, albo wolne od przywiązań do różnego rodzaju posiadłości materialnych. Więc na podstawie praktycznego doświadczenia możemy powiedzieć, że można być atrakcyjnym dzięki: 1) zamożności, 2) sile, 3) sławie, 4) urodzie, 5) mądrości czy 6) wyrzeczeniu. Kto posiada te sześć przymiotów jednocześnie i kto posiada je bez żadnych ograniczeń, ten jest uważany za Najwyższego Osobowego Boga. Te przymioty Boga opisane zostały przez Paraśarę Muniego, będącego wielkim autorytetem wedyjskim.

Widzieliśmy wiele zamożnych osób, wiele osób potężnych, sławnych, pięknych czy wysoce wykształconych, jak również wiele osób będących w wyrzeczonym porządku życia, nieprzywiązanych do rzeczy materialnych. Natomiast nigdy nie słyszeliśmy o żadnej osobie w całej historii ludzkości, która byłaby w nieograniczony sposób jednocześnie zamożna, potężna, sławna, piękna, mądra i wolna od przywiązań tak jak Kryszna. Kryszna, Najwyższy Osobowy Bóg, jest postacią historyczną, która pojawiła się na tej Ziemi 5 000 lat temu Pozostawał On na tej planecie przez 125 lat i zachowywał się dokładnie tak jak istota ludzka, ale Jego czyny były niezwykłe. Każde Jego dokonanie, od momentu Jego przyjścia aż do chwili Jego odejścia, nie ma sobie równego w historii świata. Dlatego każdy, kto wie, co oznacza słowo Bóg, przyjmie Krysznę za Najwyższego Osobowego Boga. Nikt nie jest równy Osobie Boga, ani też nikt nie jest większy od Niego. Takie jest znaczenie popularnego powiedzenia: "Bóg jest wielki."

W tym świecie wielu ludzi mówi o Bogu różne rzeczy, ale według literatury wedyjskiej i według wielkich acaryów (autoryzowanych osób posiadających wiedzę o Bogu), którzy pojawili się na przestrzeni wieków (takich jak Śankara, Ramanuja, Madhva, Visnusvami, Pan Caitanya) i według wszystkich ich zwolenników będących w sukcesji uczniów, Kryszna jest Najwyższym Osobowym Bogiem, i wszyscy oni jednomyślnie zgadzają się co do tego. Jeśli chodzi o nas, zwolenników cywilizacji wedyjskiej, to my przyjmujemy historię tego świata według wersji wedyjskiej. Świat ten tworzą różne systemy planetarne. I tak, Svargaloka stanowi wyższy system planetarny, planety Martyaloka wchodzą w skład średniego systemu planetarnego, a planety Patalaloka składają się na niższy system planetarny. Współcześni historycy tej Ziemi nie mają dowodów na wydarzenia, które miały miejsce pięć tysięcy lat temu, a antropologowie twierdzą, że czterdzieści tysięcy lat temu homo sapiens nie był jeszcze obecny na tej planecie, ponieważ ewolucja nie doszła jeszcze do tego punktu. Ale historie wedyjskie, Purany i Mahabharata, relacjonują ludzkie dzieje sprzed milionów i bilionów lat. Literatura ta zawiera na przykład opisy inkarnacji Kryszny, które pojawiły się miliony i biliony lat temu. W czwartym rozdziale Bhagavad-gity Kryszna mówi Arjunie, że zarówno On Sam jak i Arjuna mają wiele narodzin poza sobą, i że On (Kryszna) pamięta je wszystkie, ale Arjuna nie może ich pamiętać. Ilustruje to różnicę pomiędzy wiedzą Kryszny i wiedzą Arjuny. Arjuna mógł być wielkim wojownikiem, doskonale wykształconym członkiem dynastii Kuru, ale przede wszystkim był on zwykłą ludzką istotą, podczas gdy Kryszna, Najwyższy Osobowy Bóg, jest w posiadaniu nieograniczonej wiedzy. Ponieważ wiedza Kryszny nie ma granic, również Jego pamięć jest nieograniczona.

Wiedza Kryszny jest tak doskonała, że pamięta On wszystkie wydarzenia mające miejsce nawet miliony i biliony lat temu. Natomiast pamięć i wiedza Arjuny ograniczone są przez czas i przestrzeń, jako że jest On tylko zwykłą ludzką istotą. W czwartym rozdziale Kryszna oznajmia, że pamięta jak parę milionów lat temu przekazywał nauki Bhagavad-gity bogu Słońca, Vivasvanowi.


Części tego rozdziału:   1   2   3

Indeks rozdziałów dalej
 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW