kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    poniedziałek, 27 maja 2019 
    

Vedanta OnLine

Śrila Prabhupad

Bhagavad-gita

Caitanya Caritamrita

Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Gita-mahatmya

Kryszna

Mahabharata

Nauki Królowej Kunti

Nektar Instrukcji

Nektar Oddania

Poza narodzinami
i śmiercią


Prabhupad

Prawda i piękno

Reinkarnacja

Śri Iśopanisad

Śrimad Bhagavata Mahatmya

Śrimad Bhagavatam

Tulasi-mahatmya

W obliczu śmierci

W stronę
samopoznania


Wzniesienie się
do świadomości Kryszny


Złoty Avatar

Źródłem życia
jest życieSonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Konto w domenie vrinda.net.pl


Bhagavad-gita On-lineKryszna - Źródło wiecznej przyjemności  

Rozdział 13 – Brahma kradnie chłopców i cielęta

wstecz Indeks rozdziałów dalej

Części tego rozdziału:   1   2   3   4   5

Pytanie Maharajy Pariksit, dlaczego chłopcy nie mówili o zabiciu Aghasury przez jeden rok, bardzo zachęciło Śukadevę Goswamiego do dalszego opowiadania. Wytłumaczył to w następujący sposób: "Mój drogi Królu, poprzez swoją ciekawość czynisz ten temat o transcendentalnych rozrywkach Kryszny jeszcze bardziej świeżym."

Powiedziane jest, że naturą czystego bhakty jest bezustanne angażowanie swego umysłu, energii, słów, uszu, itd., w słuchanie i intonowanie chwał Kryszny. To nazywane jest świadomością Kryszny. Dla tego, kto pochłonięty jest słuchaniem i rozmowami o Krysznie, temat ten nigdy nie staje się banalny ani przestarzałym. Taka jest różnica pomiędzy tematami transcendentalnymi, a tematami materialnymi. Tematy materialne szybko stają się banalne, tak że nie można określonego tematu słuchać przez czas dłuższy; pragnie się zmiany. Ale jeśli chodzi o tematy transcendentalne, to nazywane są one nityanavanavayamana. Znaczy to, że można bezustannie słuchać i rozmawiać o Panu i nigdy nie czuć się zmęczonym, ale zawsze świeżym i chętnym do słuchania coraz więcej.

Obowiązkiem mistrza duchowego jest wyjawianie wszystkich poufnych tematów temu uczniowi, który jest dociekliwy i szczery. Śukadeva Goswami zaczął zatem tłumaczyć Maharajy Pariksit, dlaczego przez cały rok nie było mowy o zabiciu demona Aghasury. Śukadeva Goswami powiedział Królowi: "Słuchaj uważnie tego sekretu. Po wybawieniu Swoich przyjaciół z paszczy Aghasury i po zabiciu tego demona, Pan Kryszna zaprowadził Swoich przyjaciół nad brzeg Yamuny i zwrócił się do nich w ten sposób: "Moi drodzy przyjaciele, spójrzcie no jak przyjemne jest to miejsce, możemy tutaj zjeść nasze śniadanie, a następnie bawić się na miękkim, piaszczystym brzegu Yamuny. Spójrzcie, jak pięknie rozkwitły kwiaty lotosu w rzece i jak ich przyjemny zapach roznosi się wszędzie. Świergot ptaków i gruchanie pawi łączy się z szelestem liści na drzewach, a powstałe w ten sposób wibracje dźwiękowe powtarzają się echem. Wszystko to jeszcze bardziej upiększa tutejszą scenerię utworzoną przez drzewa. Zjedzmy więc tutaj nasze śniadanie, ponieważ jest już późno i wszyscy jesteśmy głodni. Cielęta mogą pozostać w pobliżu nas i mogą pić wodę z Yamuny. A kiedy my będziemy jedli nasze śniadanie, cielęta mogą skubać świeżą trawę, której jest pod dostatkiem w tym miejscu."

Wszyscy chłopcy z radością przyjęli propozycję Kryszny: "O tak, usiądźmy tutaj i zjedzmy śniadanie." Puściwszy cielęta na miękką trawę, sami rozsiedli się wkoło Kryszny i zaczęli otwierać swoje różne pudełka z jedzeniem przyniesione z domu. Pan Kryszna siedział w środku tego koła, a wszyscy chłopcy usiedli wokoło Niego, zwróceni do Niego twarzami. Jedząc, bezustannie radowali się oglądaniem Pana twarzą w twarz. Pan zdawał się być baldaszkiem kwiatu lotosu, a chłopcy otaczający Go, jego różnymi płatkami. Chłopcy zgromadzili kwiaty, liście i korę drzew i na tym wszystkim ułożyli swoje różne pudełka. Następnie zaczęli posilać się, dotrzymując towarzystwa Krysznie. Podczas jedzenia każdy z chłopców manifestował różne rodzaje związków z Kryszną, i tak cieszyli się razem swoim towarzystwem, żartując między sobą. Podczas tego przyjemnego posiłku flet Pana Kryszny wepchnięty był za pasek Jego ubrania, a róg i laska przytroczone do Jego lewego boku. Swoją lewą rączkę pełną miał pożywienia, na które składał się jogurt, masło, ryż i kawałki owoców, które widoczne były pomiędzy Jego lotosowymi palcami. Najwyższy Osobowy Bóg, który przyjmuje rezultaty wszystkich wielkich ofiar, śmiał się i żartował, posilając się w towarzystwie Swoich przyjaciół we Vrindavanie. Scena ta obserwowana była przez półbogów w niebiosach. Jeśli zaś chodzi o chłopców, to cieszyli się oni pełnym transcendentalnym szczęściem w towarzystwie Najwyższego Osobowego Boga.

W tym czasie pasące się w pobliżu cielęta, zwabione przez nową trawę, weszły głęboko w las i stopniowo zniknęły z oczu pasterzom. Kiedy chłopcy spostrzegli, że cieląt nie ma w pobliżu, zaczęli obawiać się o ich bezpieczeństwo i natychmiast zawołali: "Kryszno!" Kryszna jest zabójcą uosobionego strachu. Każdy boi się uosobionego strachu, ale uosobiony strach boi się Kryszny. Więc jedynie przez wykrzyknięcie tego jednego słowa "Kryszna", chłopcy od razu opanowali strach. Darząc Swoich przyjaciół wielkim uczuciem, Kryszna nie chciał, aby przerywali swój przyjemny posiłek i Sam postanowił udać się na poszukiwanie cieląt. Dlatego powiedział: "Moi drodzy przyjaciele, nie musicie przerywać waszego posiłku. Nie przeszkadzajcie sobie. Bawcie się dalej, a Ja Sam pójdę po cielęta." Wtedy Kryszna natychmiast udał się na poszukiwanie cieląt w jaskiniach górskich i zaroślach. Szukał ich w dolinach górskich i w lasach, lecz nigdzie nie mógł ich znaleźć.

Możemy sobie przypomnieć, że w czasie kiedy został zabity Aghasura, a półbogowie oglądali to wydarzenie w zachwycie, przybył również w to miejsce Brahma, który narodził się na kwiecie lotosu wyrastającym z pępka Pana Visnu. Brahma nie mógł wyjść z podziwu, w jaki sposób taki mały chłopiec jak Kryszna może dokonywać tak wspaniałych wyczynów. Chociaż został poinformowany, że chłopiec ten jest Najwyższym Osobowym Bogiem, chciał zobaczyć więcej chwalebnych rozrywek Pana i dlatego skradł wszystkie cielęta i chłopców, zabierając ich w inne miejsce. Dlatego właśnie Pan Kryszna, pomimo Swoich poszukiwań, nie mógł znaleźć cieląt, a nawet stracił chłopców, których zostawił posilających się nad brzegiem Yamuny. Jako mały wiejski chłopiec, Pan Kryszna był bardzo mały w porównaniu z Brahmą, ale ponieważ jest On Najwyższym Osobowym Bogiem, natychmiast domyślił się, że chłopcy i cielęta zostali uprowadzeni przez Brahmę. Kryszna myślał w ten sposób: "Brahma zabrał wszystkich chłopców i cielęta. Jakże więc mogę Sam powrócić do Vrindavany? Wszystkie matki będą bardzo smutne i zrozpaczone."


Części tego rozdziału:   1   2   3   4   5

wstecz Indeks rozdziałów dalej
 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW