kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    poniedziałek, 27 maja 2019 
    

Vedanta OnLine

Śrila Prabhupad

Bhagavad-gita

Caitanya Caritamrita

Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Gita-mahatmya

Kryszna

Mahabharata

Nauki Królowej Kunti

Nektar Instrukcji

Nektar Oddania

Poza narodzinami
i śmiercią


Prabhupad

Prawda i piękno

Reinkarnacja

Śri Iśopanisad

Śrimad Bhagavata Mahatmya

Śrimad Bhagavatam

Tulasi-mahatmya

W obliczu śmierci

W stronę
samopoznania


Wzniesienie się
do świadomości Kryszny


Złoty Avatar

Źródłem życia
jest życieSonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Bazar Vrinda.Net.pl


Kryszna - Źródło wiecznej przyjemnościKryszna - Źródło wiecznej przyjemności  

Rozdział 17 – Ugaszenie płonącego lasu

wstecz Indeks rozdziałów dalej

Części tego rozdziału:   1   2

Po wysłuchaniu historii o ukaraniu Kaliyi, Król Pariksit zapytał Śukadevę Goswamiego, dlaczego Kaliya opuścił swoją piękną ziemię i dlaczego Garuda był tak antagonistyczny w stosunku do niego. Śukadeva Goswami poinformował Króla, że Kaliya był jednym z najważniejszych wężów na wyspie Nagalaya, która była siedliskiem wielkiej liczby tych gadów. Żywiąc się wężami, Garuda zwykł odwiedzać tę wyspę i własnowolnie zabijać wiele z nich. Niektóre z zabitych przez siebie wężów rzeczywiście zjadał, ale niektóre zostały zabite niepotrzebnie. Społeczeństwo gadów było tak zaniepokojone, że ich przywódca, Vasuki, zwrócił się do Pana Brahmy o ochronę. Pan Brahma pomyślał więc o takim rozwiązaniu, aby Garuda nie mógł być przyczyną zakłóceń: każdego dnia, kiedy widoczna była tylko połowa księżyca, społeczeństwo gadów powinno ofiarować Garudzie jednego węża. Wąż ten miał być zostawiany dla Garudy pod jednym wybranym drzewem. Garuda był zadowolony z takiej ofiary i dlatego nie zakłócał już dłużej spokoju na wyspie.

Ale z czasem sytuację tę wykorzystał Kaliya. Wąż ten był "nadęty pychą" z powodu wielkiej ilości posiadanego jadu, jak również z powodu swojej siły materialnej, i myślał: "Dlaczego Garuda ma otrzymywać taką ofiarę?" Postanowił wobec tego uchylić się od obowiązku składania takiej ofiary, i zamiast tego, sam zjadał węże przeznaczone dla Garudy. Kiedy Garuda, wielki bhakta i nosiciel Pana Visnu, dowiedział się, że Kaliya pożera ofiary przeznaczone dla niego, rozgniewał się bardzo i pośpiesznie udał się na wyspę, aby zabić winnego obrazy węża. Kaliya próbował walczyć z Garudą i stanął naprzeciwko niego z wielką liczbą swoich kapturów i jadowitych ostrych zębów. Kaliya usiłował ukąsić go, ale Garuda, syn Tarksyi, w wielkim gniewie i z wielką siłą, jak przystało na nosiciela Visnu, uderzył ciało Kaliyi swoimi błyszczącymi, złotymi skrzydłami. Wtedy Kaliya, który znany jest również jako Kadrusuta, syn Kadru, natychmiast pierzchnął z tego miejsca i poszukał schronienia w jeziorze znanym jako Kaliyadaha, znajdującego się pod rzeką Yamuną, do którego Garuda nie mógł się dostać.

Kaliya schronił się w wodach Yamuny z następującego powodu. Garuda nie tylko odwiedzał wyspę Kaliyi, ale również zwykł on udawać się nad Yamunę, aby tam łapać ryby, którymi się żywił. Jednakże w wodach Yamuny lubił medytować pewien wielki yogin, Saubhari Muni, który był pełen współczucia dla ryb. Poprosił więc Garudę, aby nie przychodził w to miejsce i nie niepokoił ryb. Mimo iż Garuda, będąc nosicielem Visnu, nie podlegał niczyim rozkazom, nie sprzeciwił się poleceniu wielkiego yogina. Zostawił wszystkie ryby w spokoju i złapał tylko jedną z nich, która była ich przywódcą. Zmartwiony tym Saubhari Muni, myśląc o ochronie ryb, rzucił klątwę na Garudę, która brzmiała następująco: "Jeśli jeszcze kiedyś Garuda przyjdzie tutaj, aby łapać ryby, wtedy – mówię to z całą swoją siłą i stanowczością – zostanie natychmiast zabity."

Przekleństwo to znane było tylko Kaliyi. Kaliya był pewny, że Garuda nie będzie mógł się tam pojawić, dlatego uważał, że schronienie się w jeziorze wewnątrz Yamuny będzie dobrym rozwiązaniem. Ale przyjęcie schronienia u Saubhari Muniego przez Kaliyę nie zakończyło się szczęśliwie. Kaliya został wypędzony z Yamuny przez Krysznę, pana Garudy. Należy zauważyć, że Garuda jest w bezpośrednim związku z Najwyższym Osobowym Bogiem i jest tak potężny, że nigdy nie podlega on niczyim rozkazom czy klątwom. W rzeczywistości przeklęcie Garudy – który według Śrimad-Bhagavatam jest na poziomie Najwyższego Osobowego Boga, Bhagavana – było obrazą ze strony Saubhari Muniego. Mimo iż Garuda nie próbował zemścić się na nim osobiście, to jednak Muni nie uszedł kary za ten akt obrazy przeciwko Vaisnavie. Z powodu tej obrazy Saubhari upadł ze swojej pozycji w yodze i, założywszy rodzinę, zadowalał zmysły w tym materialnym świecie. Upadek Saubhari Muniego, który miał być pogrążony w duchowym szczęściu poprzez medytację, jest nauką dla tych, którzy obrażają Vaisnavów.


Części tego rozdziału:   1   2

wstecz Indeks rozdziałów dalej
 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW