kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    poniedziałek, 27 maja 2019 
    

Vedanta OnLine

Śrila Prabhupad

Bhagavad-gita

Caitanya Caritamrita

Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Gita-mahatmya

Kryszna

Mahabharata

Nauki Królowej Kunti

Nektar Instrukcji

Nektar Oddania

Poza narodzinami
i śmiercią


Prabhupad

Prawda i piękno

Reinkarnacja

Śri Iśopanisad

Śrimad Bhagavata Mahatmya

Śrimad Bhagavatam

Tulasi-mahatmya

W obliczu śmierci

W stronę
samopoznania


Wzniesienie się
do świadomości Kryszny


Złoty Avatar

Źródłem życia
jest życieSonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Konto w domenie vrinda.net.pl


Nauki Królowej Kunti On-lineKryszna - Źródło wiecznej przyjemności  

Rozdział 55 – Historia klejnotu Syamantaka

wstecz Indeks rozdziałów dalej

Części tego rozdziału:   1   2   3   4

W okręgu Dvarakadhama żył król o imieniu Satrajit. Był on wielkim wielbicielem boga Słońca, który obdarzył go błogosławieństwem w postaci klejnotu Syamantaka. Klejnot ten stał się przyczyną nieporozumienia, które zaszło pomiędzy królem Satrajitem i dynastią Yadu. Później jednak Satrajit oddał Krysznie swą córkę Satyabhamę, jak i klejnot Syamantaka, i cała sprawa została wyjaśniona.. Z powodu klejnotu Syamantaka nie tylko Satyabhama została poślubiona przez Krysznę, lecz także córka Jambavana, Jambavati. Obydwa śluby odbyły się przed pojawieniem się Pradyumny, tak jak opisaliśmy to w poprzednim rozdziale. Ten rozdział przedstawia historię Króla Satrajita, który obraził dynastię Yadu, lecz potem, kiedy uprzytomnił sobie to co zrobił, oddał Krysznie swą córkę oraz klejnot Syamantaka.

Król Satrajit był wielkim wielbicielem boga Słońca i po pewnym czasie zaczęły ich łączyć więzi przyjaźni. Bóg Słońca był bardzo zadowolony z Satrajita i podarował mu wyjątkowy klejnot znany pod nazwą Syamantaka. Kiedy Satrajit nosił ten klejnot na szyi, wyglądał dokładnie tak jak bóg Słońca. Satrajit zakładał ten klejnot na szyję i udawał się do Dvaraki, a ludzie myśleli, że to bóg Słońca przybywa do miasta, aby zobaczyć się z Kryszną. Wiadomo im było, że Kryszna, Najwyższy Osobowy Bóg, jest czasem odwiedzany przez półbogów, więc kiedy Satrajit przebywał w Dvarace, wszyscy mieszkańcy Dvaraki, z wyjątkiem Kryszny, uważali go za samego boga Słońca. Choć Król Satrajit znany był każdemu, to jednak nikt nie mógł go rozpoznać z powodu oślepiającego blasku, który emanował z klejnotu Syamantaka.

Pewnego razu kilku znanych obywateli Dvaraki, myśląc, iż jest on bogiem Słońca, natychmiast udało się do Kryszny, aby poinformować Go, że bóg Słońca przybył się z Nim zobaczyć. W tym czasie Kryszna grał w szachy. Jeden z mieszkańców Dvaraki odezwał się w następujący sposób: "Mój drogi Panie Narayanie, jesteś Najwyższym Osobowym Bogiem. W Swej pełnej ekspansji jako Narayana, czy też Visnu, posiadasz cztery ręce, w których trzymasz różne symbole – konchę, dysk, buławę i kwiat lotosu. Do Ciebie należy wszystko. Choć jesteś Najwyższym Osobowym Bogiem, Narayanem, zstąpiłeś do Vrindavany, aby odgrywać rolę dziecka Yaśodamaty. Czasem wiązała Cię ona sznurem i dlatego znany jesteś pod imieniem Damodara."

To, że Kryszna jest Najwyższym Osobowym Bogiem, Narayaną, jak przyjęli to mieszkańcy Dvaraki, zostało potem potwierdzone przez Śankaracaryę – wielkiego przywódcę filozoficznego szkoły Mayavada. Przyjmując, że Pan jest bezosobowy, nie odrzucił on osobowej formy Pana. Twierdził, że wszystko, co posiada formę w świecie materialnym, podlega stworzeniu, utrzymaniu i unicestwieniu, lecz Najwyższy Osobowy Bóg, Narayana, nie podlega tym ograniczeniom. Aby przekonać mniej inteligentnych ludzi, którzy biorą Krysznę za zwykłą istotę ludzką, Śankaracarya powiedział, że Bóg jest bezosobowy. W tym wypadku bezosobowość oznacza, że Bóg nie jest osobą podlegającą materialnym uwarunkowaniom. Jest On osobą transcendentalną i nie posiada materialnego ciała.

Mieszkańcy Dvaraki zwracali się do Pana Kryszny nie tylko używając imienia Damodara, lecz również Govinda, imienia które wskazuje, że Kryszna obdarza Swym uczuciem krowy i cielęta. Mając na myśli swój bardzo bliski związek z Kryszną, zwracali się do Niego imieniem Yadunandana. Kryszna jest synem Vasudevy, urodzonym w dynastii Yadu. Mieszkańcy Dvaraki doszli do wniosku, że w ten sposób zwracali się do Kryszny jako do najwyższego pana całego wszechświata. Dumni z tego, że są obywatelami Dvaraki i mogą widywać Krysznę na co dzień, zwracali się do Niego na wiele różnych sposobów.

Kiedy Satrajit przebywał w Dvarace, mieszkańcy tego miasta byli bardzo dumni z tego faktu, że półbogowie przychodzą odwiedzać Krysznę, mimo iż mieszka On w Dvarace jak zwykły człowiek. Poinformowali oni Pana Krysznę, że bóg Słońca, z którego emanuje niesamowity blask, przybywa, aby Go odwiedzić. Stwierdzili również, że wizyta boga Słońca w Dvarace nie była czymś nadzwyczajnym, bowiem ludzie z całego wszechświata poszukujący Najwyższego Osobowego Boga wiedzieli, że pojawił się On w rodzinie należącej do dynastii Yadu, i że mieszka On w Dvarace. Dla mieszkańców Dvaraki była to okazja, aby wyrazić swą radość. Wysłuchawszy Swych obywateli, Kryszna, Osoba Boga, który przenika wszystko, po prostu uśmiechnął się. Kryszna zadowolony był z mieszkańców Dvaraki i powiedział im, że osoba, którą uważali za boga Słońca, w rzeczywistości jest Królem Satrajitem, który przybył do Dvaraki, aby pochwalić się swym olbrzymim bogactwem, a mianowicie bardzo cennym klejnotem, który otrzymał od boga Słońca.


Części tego rozdziału:   1   2   3   4

wstecz Indeks rozdziałów dalej
 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW