kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    poniedziałek, 27 maja 2019 
    

Vedanta OnLine

Śrila Prabhupad

Bhagavad-gita

Caitanya Caritamrita

Doskonałe pytania doskonałe odpowiedzi

Gita-mahatmya

Kryszna

Mahabharata

Nauki Królowej Kunti

Nektar Instrukcji

Nektar Oddania

Poza narodzinami
i śmiercią


Prabhupad

Prawda i piękno

Reinkarnacja

Śri Iśopanisad

Śrimad Bhagavata Mahatmya

Śrimad Bhagavatam

Tulasi-mahatmya

W obliczu śmierci

W stronę
samopoznania


Wzniesienie się
do świadomości Kryszny


Złoty Avatar

Źródłem życia
jest życieSonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Projekty stron WWW


Nektar Oddania On-lineKryszna - Źródło wiecznej przyjemności  

Rozdział 69 – Codzienne zajęcia Pana Kryszny

wstecz Indeks rozdziałów dalej

Części tego rozdziału:   1   2   3   4   5

Z mantr wedyjskich dowiadujemy się, że Najwyższy Osobowy Bóg nie ma żadnych obowiązków: na tasya karyam karanam ca vidyate. Zatem, jeśli Najwyższy Pan nie musi nic robić, to jak możemy mówić o Jego czynnościach? Z poprzedniego rozdziału jasno wynika, że nikt nie może działać tak jak Kryszna. Powinniśmy być w pełni świadomi tego faktu: czyny Pana Kryszny powinny być przykładem, lecz nie można ich imitować. Życie rodzinne Kryszny może stanowić dla nas przykład, lecz nie jesteśmy w stanie imitować Kryszny, kiedy rozprzestrzenia się On w wiele form. Dlatego zawsze powinniśmy pamiętać, że Pan Kryszna, nawet odgrywając rolę ludzkiej istoty, przez cały czas zachowuje Swoją pozycję Najwyższego Osobowego Boga. Jego postępowanie z poszczególnymi żonami, kiedy grał On rolę ludzkiej istoty, może być dla nas wzorem, lecz nie możemy naśladować Jego postępowania z ponad szesnastoma tysiącami żon w tym samym czasie. Możemy więc w konkluzji stwierdzić, że aby zostać idealnym grhasthą, powinniśmy iść za przykładem Pana Kryszny w Jego codziennych czynnościach, lecz nie możemy imitować Go na żadnym etapie naszego życia.

Kryszna zwykł udawać się na spoczynek razem ze Swoimi szesnastoma tysiącami żon, lecz także wstawał On bardzo wcześnie rano, na trzy godziny przed wschodem słońca. Zgodnie z porządkiem natury, pianie kogutów zapowiada nadejście godziny brahma-muhurta. Niepotrzebne są budziki. Skoro tylko zapieje kogut wcześnie rano, to wiadomo, że jest już czas, aby wstać z łóżka. Słysząc pianie koguta, Kryszna wstawał natychmiast, lecz to Jego wczesne wstawanie nie podobało się za bardzo Jego żonom. Były one tak bardzo przywiązane do Niego, że wolały leżeć w łóżku i obejmować Go. Kiedy więc koguty zaczynały piać, robiło im się bardzo przykro i zaczynały przeklinać te ptaki.

W ogrodzie przy każdym pałacu rosły kwiaty parijata. Parijata nie jest sztucznym kwiatem. Pamiętamy, że Kryszna przyniósł drzewa tych kwiatów z planet niebiańskich i zasadził je w ogrodach przy wszystkich Swoich pałacach. Wczesnym rankiem łagodny wietrzyk unosił zapach tych kwiatów i Kryszna zwykł go wąchać tuż po wstaniu z łóżka. Dzięki temu aromatowi pszczoły zaczynały brzęczeć, a ptaki słodko ćwierkać. Wszystko to razem brzmiało jak śpiew profesjonalnych recytatorów ofiarowujących Krysznie swoje modlitwy. Chociaż Śrimati Rukminidevi, pierwsza spośród królowych Kryszny, wiedziała, że brahma-muhurta to najbardziej pomyślny okres w ciągu całego dnia, to jednak kiedy zbliżała się ta pora, była ona bardzo rozgoryczona, bowiem wtedy Kryszna zwykł ją opuszczać i wstawać z łóżka. Mimo tego rozgoryczenia Śrimati Rukminidevi, Kryszna natychmiast wstawał z łóżka, kiedy rozpoczynała się brahma-muhurta. Idealny gospodarz domu (grhastha), powinien nauczyć się z zachowania Pana Kryszny, że należy wstawać wcześnie rano, bez względu na to, jak przyjemne by nie było leżenie w łóżku w objęciach żony.

Po wstaniu z łóżka Pan Kryszna mył usta, ręce i stopy i natychmiast siadał do medytacji o Sobie. Nie oznacza to jednak, że my także powinniśmy medytować o sobie. My musimy medytować o Krysznie, o Radha-Krysznie. Tak wygląda prawdziwa medytacja. Kryszna jest Samym Kryszną i dlatego uczył On nas, że brahma-muhurta powinna być wykorzystana na medytację o Radha-Krysznie. Robiąc to, Kryszna odczuwał dużą przyjemność i my również odczujemy transcendentalną satysfakcję, jeśli wykorzystamy godziny brahma-muhurta na medytację o Radha-Krysznie i jeśli będziemy myśleć o Śri Rukminidevi i Krysznie, którzy postępowali jak idealni grhasthowie, ucząc całe ludzkie społeczeństwo, że należy wstawać wcześnie rano i natychmiast angażować się w świadomość Kryszny. Nie ma różnicy między medytacją o wiecznych formach Radhy i Kryszny, a intonowaniem maha-mantry Hare Kryszna. Jeśli chodzi o Krysznę, to nie miał On innego wyboru, jak tylko medytować o Samym Sobie. Przedmiotem medytacji jest Brahman; Paramatma albo Najwyższy Osobowy Bóg, lecz Sam Kryszna jest tymi trzema: jest On Najwyższym Osobowym Bogiem, Bhagavanem. Zlokalizowana Paramatma jest Jego plenarną (pełną) ekspansją, a przenikający wszystko blask Brahmana, to promienie emanujące z Jego transcendentalnego ciała. Zatem Kryszna jest zawsze jeden i dla Niego nie istnieje żadne zróżnicowanie. Różnica istnieje pomiędzy zwykłą żywą istotą i Kryszną. Zwykła żywa istota jest różna od swojego ciała i różna jest od innych gatunków żywych istot. Ludzka istota różni się od innych istot ludzkich i od zwierząt. Nawet w jej ciele można wyróżnić rozmaite członki cielesne. Mamy ręce i nogi, lecz nasze ręce różnią się od naszych nóg. Ręka nie może funkcjonować tak jak noga, ani też noga nie może funkcjonować tak jak ręka. Wszystkie te różnice są fachowo określane jako svajtiya vijtiya.


Części tego rozdziału:   1   2   3   4   5

wstecz Indeks rozdziałów dalej
 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW