kryszna, kriszna, hare, reinkarnacja, indie, festiwal, ISKCON, vaisnava, wschód, religia, sekta, joga, bóg, budda, jezus, duchowość, yoga, wegatarianizm, portal, taniec indyjski, kamasutra
    czwartek, 25 kwietnia 2019 
    

Zdrowie a dusza

Wegetarianizm

Ayur Veda

Vastu Śastra

Yoga

Tai Chi

Homeopatia


Sonda
Czym dla Ciebie jest Hare Kryszna?
Niebezpieczną sektą
Przejściową modą z Ameryki
Grupą nieszkodliwych dziwaków
Jedną z wielu religii
Autentyczną ścieżką prowadzącą do Boga
Nie mam zdania

Powered by PHP

Powered by MySQL


Sotiko - Internet dla Ciebie!


Znalazłeś błąd lub niedziałający link? Napisz do webmastera.
Bazar Vrinda.Net.pl


Zdrowie a sztuka walki
Vrinda, 13.08.2001 15:31 — Anna Szwapczyńska
Aktualizacja 11.09.2001 12:53

Tai Chi Chuan jest sztuką walki – wewnętrznym stylem Kung Fu – i chińskim systemem zachowania zdrowia. Te tanecznie wyglądające ćwiczenia mają zastosowania bojowe, jednak pamiętać należy, że Tai Chi Chuan jest defensywną sztuką walki polegającą na nauce obrony a nie ataku. Styl ten praktykować można całe życie i traktować jako nieustanną drogę dochodzenia do mistrzostwa.

Na początku kilka słów wyjaśnień, co to jest „wewnętrzny styl Kung Fu”. Chińska sztuka walki Kung Fu jest systemem składającym się z wielu różnych stylów i szkół. Podstawowym podziałem jest rozróżnienie styli zewnętrznych i wewnętrznych. Różnica między nimi polega na sposobie dojścia do mistrzostwa. W stylach zewnętrznych trening rozpoczyna się od poprawienia ogólnej sprawności fizycznej, potem pracuje się nad techniką a dopiero na końcu zaczyna się pracować nad energią wewnętrzną Chi. W stylach wewnętrznych wygląda to odwrotnie. Najpierw pracuje się nad Chi i techniką a dopiero na wyższym poziomie zaawansowania rozpoczyna się trening znacznie poprawiający ogólną sprawność fizyczną. Piszę „znacznie poprawiający...” gdyż sprawność poprawia się przez cały czas ćwiczenia ale w niewielkim stopniu.

Utarło się stwierdzenie, że w Tai Chi nie potrzebna jest siła. Jest to prawdą tylko w przypadku, kiedy traktujemy ten styl jako gimnastykę zdrowotną. Chcąc podejść do tego jako do sztuki walki musimy liczyć się z tym, że w pewnym momencie będziemy musieli rozpocząć trening siłowy a także mocno popracować nad rozciągnięciem.

Każdy, kto zaczyna ćwiczyć Tai Chi Chuan ma przed sobą wybór czy traktować swoje nowe zajęcie jako medytacyjną gimnastykę zdrowotną czy sztukę samoobrony. Na początku będzie to zależało do naszego stanu zdrowia. Tai Chi praktykować może prawie każdy – nie ma przeciwwskazań. Ćwiczenia zdrowotne wymagają od nas tylko tyle żeby samodzielnie się poruszać i oddychać. Sztuka walki wymagać będzie od nas nieco więcej wysiłku.

Przy wyborze sposobu ćwiczenia musimy jednak pamiętać, że podejście do Tai Chi jak do sztuki walki i tak niesie za sobą wszystkie aspekty zdrowotne. Niestety w drugą stronę to nie działa.

Wyślij do znajomego Wydrukuj ten tekst Tai Chi góraPrzepraszamy - komentowanie chwilowo niemożliwe
Wprowadzamy zmiany w zasadach komentowania.
Zapraszamy później.


Sentencja
"Wartość złota sprawdza się przez pocieranie, cięcie, podgrzewanie i kucie, a wartość człowieka przez jego wyrzeczenie, zachowanie, cechy i uczynki."
Canakya Pandit
(Canakya-niti Śastra, 5.2)
Więcej

Fotoreportaż
review
20.09.2016
Więcej

 
  Redakcja     Współpraca     Kontakt     Newsletter     Statystyki  
| |   Ustaw jako stronę startową   |   Poleć nas znajomemu   |
 
 

Copyright 1999-2019 by Vrinda.Net.pl
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt graficzny i wykonanie Dharani Design.

Vrinda.Net.pl
 
Strona startowa Vedanta OnLine Katalog stron WWW